Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Minsk’te Gezilecek Yerler

11Minsk'te Gezilecek Yerler

Minsk’te Gezilecek Yerler

Minsk’te gezilecek yerler, Belarus’un başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Minsk’te çok sayıda gezilecek yerler bulunur. Koskocaman parkları, dev caddeleri, tarihi yerleri ve Minsk gece hayatı ile ülkenin en nadide şehridir. Minsk keyifler gezilecek yerlerin başında yer alır. Belarus’u ziyaret eden turistlerin gidilmesi gezilmesi gereken yerler listesinin en başında Minsk gelir. Minsk Belarus’un kalbi olarak adlandırılır.

Rustik mimarisi ve ll. Dünya savaşından kalma havasıyla tarihin izini taşıyan Beyaz Rusya gezilmeye değer ülkelerden biridir. Belarus Minsk için gezi planlayanlara yardımcı olmak adına kısa bilgileri sizler için hazırladık.

Belarus Ulusal Kütüphanesi (Belarus National Library)

Belarus’un başkenti Minsk’te yer alır. Belarus Ulusal Kütüphanesi 2006 yılında açılmıştır. Minsk’e uğradığınızda burası ilk durağınız olabilir. Ülkenin çeşitli konularda bilgi ve kültürünün toplandığı yerdir burası. Dünyanın 3. Büyük kütüphanesi olan Belarus Ulusal Kütüphanesinde Rusça eserlerde bulunur. Bilindik kütüphanelerden farklı tarz ve modern şekilde yapılmış bina tasarımı ile insanların ilgisini geçmektedir. Dış tasarımında ışıklar ile yapılan gösteriler büyük beğeni toplar. Kütüphanede 3.5 yazılı eserin olduğu tahmin edilmektedir. Kütüphane her geçen günde koleksiyonunu genişletmektedir. Devasa büyüklükteki kütüphane de turistlere özel olarak hazırlanmış asansörler bulunur. Bu asansörler ile kütüphanenin en üst katında bulunan kafeler çıkıp Minsk’in manzarasını izleyebilirsiniz.

Minsk'te Gezilecek Yerler
Minsk’te Gezilecek Yerler

Minsk Bağımsızlık Meydanı

Minsk’in kalbinde bulunan birçok önemli noktaların civarında yer aldığı şehir merkezinin alanıdır. Şehrin en popüler noktalarından biridir. Meydanın eski adı ise “Lenin Meydanı” olarak bilinir. Yakınlarında Minsk belediye binası, Simon ve Helena Kilisesi gibi önemli yapılar bulunur. Minsk Bağımsızlık Meydanında özel günlerde gösteriler yapılır. Ayrıca Minsk’in sembolik noktası olduğundan dolayı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Minsk Savaş Müzesi

Nazilere karşı büyük mücadeleler veren Beyaz Rusya, bu günlerini büyük fedakarlıklar ile elde etmiştir. Belarus ‘un başkenti Minsk’te bulunan Büyük Vatanseverlik Müzesi 142 binin üzerindeki şehrin en geniş müzelerindendir. Ülkenin acı tarihini, yakın zaman ve eski dönemlerini belgeler ve çalışmalar sonucunda elde edilen parçalar ile ortaya koyan tek müze olarak ziyaretçilerini ağırlar. Minsk’te tarihi bir binanın içerisinde yer alır. Minsk’te gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz yerler arasında yer alır.

Ülke tarihinin en net ve kapsamlı bir şekilde anlatıldığı ilk ve tek müze denilebilir. Belarus’un yaşadığı Nazi saldırılarını ve bölgedeki katliamların sergilendiği müze 1942 yılından bugüne kadar Belarus’un tarihini yaşatıyor.

Burası halkın yaşanan olaylar da cesaretleri kadar başlarına gelen trajediler de o kadar gerçekçi anlatılıyor. İnsan görünce o anlara geri resmen geri dönüyor. Askeri malzemeler, yazılı eserler, silahlar, arkeolojik kazılar ile elde edilen el yazısı kitaplar, değerli eşyalar oldukça ilgi görür. Sergi içerisinde görülecek temalardan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1941-1942 Moskova savaşı
1941-1944 yılları arasında BELARUS topraklarında Nazi işgal rejimi
Belarus’da partizan hareketi ve anti-faşist yeraltı direnişi
Belarus’un kurtuluşu
Nazi Almanya’sı müttefikleri ve militarist Japonya’nın yenilgisi
Kurtuluştan sonra Belarus 1944-1950 yılları arası
Büyük zaferin mirasçıları

Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Aziz Simon ve Helena Kilisesi,bağımsızlık meydanında yer alır. Kızıl Kilise olarak da bilinir. 1910 yılından bugüne kadar gelmiş Minsk’in önemli yapılarından biridir. Belarus’daki Katolik kiliseleri arasında en güzel mimariye sahiptir. Ülkenin sembollerinin izlerini taşıyan en önemli dini noktadır. Yapıldığı günden günümüze kadar restorasyon işlemleri geçirmiştir. Buna rağmen ilk günkü görkemini koruyarak görenleri kendisine hayran bırakan bir yapıdır. Dış cephesindeki kızıl görüntüden dolayı Kızıl kilise adını almıştır. Burasıda Minsk’te gezilecek yerler listesinde yerini alması gereken yerler arındadır.

Yukarıdaki yerlerin dışında Minsk’te gezilecek birçok yer bulunur. Bunları da kısaca söyle listeleyebiliriz.

Park of Stones
Grafiti Sokağı
Holy Spirit Kilisesi
St Elisabet Manastırı
Oktyabrskaya Meydanı
Victory Square
Gözyaşı Adası
Losycki Park
Belediye Binası ve Parkı
Gorky Parkı
Minsk Botanik Barkları
Minsk Zoo
Blach House Minsk
Minsk turu ile keyifli bir Belarus turu yapmak için danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

About the author

Minsk Turu