Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Minsk Rehberi

11Minsk Rehberi

Minsk Rehberi

Minsk rehberi ile keyifli bir tatil planı yapmadan önce Minsk hakkında biraz bilgi edinelim. Belarus diğer adı Beyaz Rusya’nın Başkentidir. Şehir 305.47 kilometre alan üzerine kurulmuştur. Yaklaşık nüfusu 2 milyondur.  25 Mart 1918 tarihinde Belarus halk Cumhuriyetine Minsk başkent olarak ilan edildi. Ülkede Cumhuriyet kısa sürmüştür. 1918 yılının aralık ayında Minsk kızıl ordu tarafından devir alınmıştır. 1919 yılının ocak ayından sonra ise Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti başkent olarak ilan edildi. Şehir Polonya Bolşevik savaşında 2. Polonya Cumhuriyeti tarafından kontrol edilmiş.

Minsk Rehberi
Minsk Rehberi

Minsk’in yeniden yapılanması ve kalkınma programı 1922 yılında başladı. 1924 yılında ise 24 fabrikası bulunuyordu. Şehir merkezinde okullar, müzeler, kütüphane ve tiyatrolar kurulmuş. Minsk’te 1920-1930 yılları arasında yeni fabrikalar inşa edildi, okullar, yükseköğrenim kurumları, hastaneler ve tiyatrolar açılarak şehir çok hızlı olarak gelişti. Belerus’un dil ve kültür gelişiminde kent merkez olmuş. 2. Dünya savaşı öncesinde nüfusu 300 bin olan şehirde savaş sonrasında Minsk’in nüfus 50 binlere kadar düşmüştü. 1972 yılında 1 milyon nüfusa ulaşan Minsk 1986 yılında 1,5 milyona ulaşmıştır. Günümüzde ise yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir.

Minsk Nerde ve Nasıl Gidilir?

Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus’un Doğu Avrupa ülkelerinden biridir. Başkenti ise Minsk’tir. Sovyet döneminin izlerini taşıyan ihtişamlı meydanları, otantik ve geniş caddeleri, opera ve tiyatro binaları, büyük parkları, renkli gece hayatları ile Doğu Avrupa ülkesinde saklı bir hazinedir.

Belarus’un Türk vatandaşlarından vize istememesine de Türkiye’den Minsk’i ziyaret etmek isteyenler için büyük bir avantajdır. Ülkenin doğusunda Rusya, batısında Polonya, kuzeybatıda Litvanya, Kuzeyde Letonya, güneyinde ise Ukrayna ülkeleri komşudur.

Minsk dümdüz bir ova üzerine kurulmuş bir şehirdir. Budan dolayı gezilmesi de yaşanması da oldukça rahat bir şehirdir. Çok sayıda yeşil alan, park, akarsu ve gölü bulunan şehir tam bir oksijen kaynağıdır. Sakin ve huzur dolu bir yerdir. Minsk’in geniş ve düzenli caddeleri görenleri kendisine hayran bırakır.

Türkiye’den Minsk’e en kolay ve konforlu ulaşın hava yolludur. Türkiye İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları ve Belarus’un milli hava yolu şirketi olan Belavia’nın karşılıklı olarak direk seferleri bulunmaktadır. Yalnız bu iki şirket haftanın dört günü sefer yapmaktadır. İstanbul-Belarus uçuş süresi yaklaşık 2 saat 25 dakikadır. Belavia havalimanından Minsk’e mesafe ise 45 kilometredir. Havalimanından şehir merkezine ulaşımlar ise belediye otobüsleri, troleybüs, tramvay, metro, taksi ve araç kiralama gibi seçenekleri bulunmaktadır.

Havalimanından her 20 dakikada bir hareket eden belediye otobüsleri bu güzergâhta en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarıdır. Otobüslerin içerisinde şoförlerden bilet alınabilmektedir. Belediye otobüsleri ile Minsk merkeze 1 saatlik mesafe vardır. Minsk’te toplu taşıma araçları sabah 05:00 gece 01.00 arası hizmet vermektedir.

Minsk’te Konaklama

Kentte konaklama fırsatları oldukça geniştir. Çok sayıda otelin yer aldığı Minsk’te günlük kiralık dairelerde yer alır. Şehir merkezin de yer alan otellerin fiyatları daha yüksektir. Şehir merkezine uzaklaştıkça otel ve günlük kiralık daireleri fiyatları düşüşe geçmektedir. Çok farklı otel ve daire seçeneklerinden dilediğini seçebilir keyifli anlar yaşayabilirsin.

Minsk turu ile Minsk’i keşfetmek artık çok kolay. Danışmanlarımız ile iletişime geçerek yerini ayırtabilirsin.

About the author

Minsk Turu