Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
11Minsk Turu

Minsk İçin Vize Şartı Var mı?

Minsk İçin Vize Şartı Var mı?

 

Türkiye ile Beyaz Rusya arasında karşılıklı seyahat için vize uygulaması 1 Haziran 2014 tarihinde kaldırılmıştır. Bu bağlamda vatandaşların aşağıdaki hususlara dikkat etmesi önemlidir Minsk için vize şartı var mı sorusunun cevabını da bulacaksınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Diplomatik, hizmet, özel ve umuma mahsus pasaport hamilleri, giriş tarihinden itibaren 30 günü aşmamak kaydıyla Belarus’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Minsk için vize şartı var mı sorusu bu madde ile cevabını buluyor. Belarus’ta bir vatandaşın toplam kalış süresi, giriş tarihinden itibaren bir takvim yılında 90  günü geçmemelidir.

İş, okuma, eğitim, bilimsel faaliyetler, aile birleşimi veya Belarus’tan daha uzun süre  kalmak için (uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı yapan araç veya uçak mürettebatı hariç) seyahat eden vatandaşlar yani 30 günden fazla kalacaklar Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğuna vize başvurusu yapmalıdır.

Yukarıdaki vize muafiyeti süresi, uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı yapan araç personeli, tren sürücüleri, kamyon şoförleri, otobüs şoförleri ve ticari uçak mürettebatı için de geçerlidir. Bir vatandaş Belarus’ta 5 iş gününden fazla kalırsa (tatiller ve pazar günleri hariç), bir adres kaydı gereklidir ve bu kayıt Belarus’a giriş tarihinden itibaren 5 iş günü içinde yapılmalıdır.

Belarus yasalarına göre vatandaşlarımızın Belarus’a girebilmeleri için Belarus sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir. Beyaz Rusya veya Minsk havalimanına gelmeden önce sağlık sigortası yaptırabilirsiniz (havaalanı sigorta şubesi 24 saat açıktır).

Vize ve oturma izinlerini uzatmak isteyen vatandaşlar, ikamet izinlerini yenilemek için ikamet izinlerinin bitiminden birkaç gün önce şehrin Yabancı Polis / Göç İdaresi departmanına yeniden başvurmalıdır.  Vize bitiş tarihinden ve kalış süresinden sonra başvuran vatandaşlarımıza ilk vakitlerini geçirdikleri güne kadar para cezası kesilecektir. Vize süresinden (Belarus’ta kalış süresi) sonra Belarus’tan ayrılmak isteyen vatandaşların çıkış vizesi almaları gerekmektedir. Çıkış vizesi olmayanlar sınır kapısından ülkeyi terk edemezler. Sınır ötesi yerlerde çıkış vizesi verilmeyecektir. Yetkililer, çıkış vizesi almak için Yabancılar Polisine gönderilecektir

Belarus sınır yetkilileri, pasaport defterlerinin sayfaları yıpranmış, silinmiş veya kayıp olan vatandaşların Belarus’a girişine çoğu zaman izin vermiyor. Minsk için vize şartı var mı sorusunun cevabı 30 günden fazla kalacaksanız vizeye ihtiyacınız olacaktır.

About the author

Minsk Turu