Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Birth Date*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
11Minsk Turu

Minsk Hakkında

Minsk Hakkında

Minsk Hakkında. Bağımsız Devletler Topluluğunun başkentidir. Beyaz Rusya; yaklaşık 10 milyon kişinin yaşadığı  temiz, güzel, yeşil ve güvenilir bir Ülkedir.

Ana dili Rusça’dır. Bu Ülkeyi ziyaret etmenin veya yaşamanın en anlamlısı Suç, şiddet, trafik sıkışıklığı, kaza, ayrımcılık gibi suç sayılabilecek olayların en az yaşandığı huzurlu bir Ülke olması çok önemli bir unsurdur.

Beyaz Rusya Cumhuriyeti; 10 milyonluk nüfusa sahip olan ülke 6 ana büyük şehirden oluşmaktadır.Beyaz Rusya şehirlerini ( Minsk ,Gomel, Brest, Grodno, Vitebsk, Mogilyov) olarak sayabiliriz.

Beyaz Rusya Eski Sovyetler Birliği Ülkelerinden bir tanesi olup; Rusya Cumhuriyetine 7350 km mesafe uzaklıkta bulunmaktadır.

Beyaz Rusya ülkesinin toplam nüfusunun 3 milyonu; hem Beyaz Rusya’nın Başkenti hem de en büyük şehri olan Minsk’te ikamet etmekteler; Minsk’te yaşamaktadırlar.

Minsk tatil ihtiyacınızı alıp götürecek en popüler destinasyonlardan bir tanesidir.

Minsk Hakkında Genel Bilgiler

Beyaz Rusya başkent Minsk’ten sonra nüfusu en kalabalık resmi kayıtlarda gözüken 2.şehri Gomel şehridir.

Beyaz Rusya Cumhuriyeti başkent Minsk ve Gomel dışında geriye kalan 4 şehir ise ortalama 360– 450 bin civarı nüfusa sahiptir.

Beyaz Rusya’da hava kışın sık sık değişkenlik gösterip en fazla (-40) dereceye kadar düşüş görülebilmektedir. Beyaz Rusya’da yaz dönemlerinde  ise; bunaltıcı sıcak olmamakta (20 – 25) derece arasında oynamaktadır.

Beyaz Rusya’da yaz sezonu boyunca belki 7 – 8 kez 25 ve üzeri sıcaklık grafiklerde görülebilmektedir.

Beyaz Rusya’da her yaz sezonu kısa aralıklı çok sıkça sağanak yağmur almakta, ve ülkede genelde gri kapalı bir gök yüzü görüntüsü hakim olmakta ; bunun sonucunda da her an hava çok güneşli iken dahi hava kötü sürpriz yaparak ; insanlar hazırlıksız yağmurlara yakalanabilirsiniz; bu duruma hazırlıklı olmanızda fayda olup; eğer mümkünse yanınızda sürekli olarak şemsiye bulundurmanız tarafımızca tavsiye edilmektedir.

Beyaz Rusya’nın büyük bir bölgesi (bölümü) göller , ormanlar , parklar ile kaplanmış olup; Minsk şehrini gezerken bu doğa harikalarını sık sık göreceksiniz.

Minsk Uluslar Arası Hava limanına uçaktan inip ana binasına girdiğinizde, pasaport kontrolünden hemen önce zorunlu sigorta yaptırmanız gerekiyor, günlüğü yaklaşık 1 Amerikan dolarıdır.Ardından polis kontrolü ve pasaport işlemlerinden geçtikten sonra Ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

Beyaz Rusya – Minsk Türk Vatandaşlarından 3 aya kadar yapılan Turistik seyahatler için vize istemiyor. Beyaz Rusya; kültürünü ve medeniyetini muhafaza eden ender ülkelerden biridir. Hava Alanı Minsk Şehir Merkezine 45 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Hava limanından kent merkezine Taksi haricinde Belediye Otobüsleri vardır.Yaklaşık 1 saat sürmektedir.Otobüs şoförlerinden veya duraklarda otobüs bileti alabiliyorsunuz.

Beyaz Rusya’da Taksiler ise ; eskiye oranla ( 5 sene) biraz pahalanmış olsa da yine de ucuz diyebiliriz. Beyaz Rusya Minsk’te ; Toplu taşıma araçları sabah 5:00 ile gece 1.30 arası çalışmaktadır.

Beyaz Rusya’da sadece başkent Minsk’te Metro vardır. Minsk şehri imar planının düzgünlüğünden dolayı gitmek istediğiniz mesafe ortalama 5 – 6 km sürmektedir.

Minsk Hakkında Ve Minsk’te Şehir İçi Ulaşım

Beyaz Rusya Minsk’te yoldan geçen hiç bir taksi sizi, Beyaz Rusya Cumhuriyeti kuralları gereğince  almayacaktır. Beyaz Rusya’da sistem telefonla (135, 152, 158, 107, 184, 7788) numaralarından birini aramanız gerekmekte olup yaklaşık olarak taksiler en fazla 7 dakika içerisinde gelmektedir.

Türkiye ve Minsk arasında Uçuş yapan iki firma vardır.Türk Hava Yolları ve Belavia Hava Yolları  İstanbul-Minsk-İstanbul seferleri yapmaktadır.
Beyaz Rusya’ya giriş yapmak isteyen misafirlerimiz, pasaport bitiş sürelerinin en az 6 ay olması gerektiğini, vatandaşlarımız için hatırlatalım.5 gece ve üzeri konaklamalarda ikamet ettiğiniz adres için oturum izni işlemini yapmak ile yükümlü olup, yaptırmadığınız takdirde polis tarafından para cezasına çarptırılırsınız.

Minsk Hava Alanından şehir merkezine taksi ücretleri için yaklaşık Elli dolar civarındadır.Taksilerde taksimetre uygulaması vardır.

Şehrin ulaşım sistemi gelişmiş. Metro, tramvay, otobüs ve troleybüs sabah 05:00 ile gece 01:00 arası kesintisiz çalışıyor; şehrin bir ucundan diğerine 20-30 dakikada gidilebiliyor. Ulaşım ücretleri çok ucuz; metro, troleybüs, otobüs, tramvay biletleri 0.45 Beyaz Rusya Rublesi (BYN) olup Türk parasıyla 90 kuruş ediyor. 1 Türk Lirası karşılığında Beyaz Rusya para birimi ile 0.52 Beyaz Rusya Rublesi alınıyor. Taksi aynı ölçüde ucuz değil ama Türkiye’den ucuz. Lüks otomobiller Türkiye’den yaklaşık %60 daha ucuz. Benzinin litresi 0,85 Amerikan Doları eşdeğeri. Para birimi oldukça değersizdi ama 1 Ocak 2016 tarihinde 4 sıfır atıldı, BYR olan para birimi BYN olarak değiştirildi.

Minsk’te yaşayan yabancıların çoğu okumak için gelen, eğitim almakta olan öğrenciler. Ülkede oturma izni ile ikamet eden yabancı uyruklu sayısı 170.000 civarında. Minsk şehrinde oturma izni için yabancılara davetiye çıkarmak nispeten zor olduğu için öğrenciler Brest, Vitebsk, Gomel gibi daha küçük şehirleri de okumak için tercih ediyorlar.

Minsk’te gezilecek noktalar, müzeler, parklar, güzel binalar, caddeler, görülecek yerler keyifli ve ulaşım kolay.

Lenina Caddesi 20 numarada, Aktıyabırskaya metro istasyonuna yakın sanat müzesi Salı günü hariç açık ve bilet ücreti 50.000 ruble, yani 8 lira. 18-20. yüzyıllardan Rusya, 16-20. yüzyıllardan Beyaz Rusya sanat eserleri sergileniyor.

Karla Marksa Caddesi, 12 numaralı adresteki müzenin bilet fiyatı 7.000 Beyaz rublesi, 1 lira 10 kuruşa eşdeğer. Çarşamba hariç açık. Müzenin koleksiyonundaki 377.918 parça eser arkeoloji, etnografya, değerli metal ve taş, hazine, silah, yazma, eski kitap, belge, sanat, para, geleneksel kıyafet ve diğerlerinden oluşan 48 alt koleksiyona ayrılıyor. İlkel çağdan modern zamana kadar yayılan değerli eserler sergileniyor.

Minsk’te gezilecek noktalar ve görülecek yerler arasında en önemlilerden biri.

 Osmanlı Rus Savaşı ve 1877’de Rusların Kars’ı işgalini gösteren tablolar.

 Vulica Kazlova no:3 adresindeki sanat sarayına giriş ücretsiz. Pazartesi hariç açık olan mekanda modern sanat sergileri, satılık ikinci el kitaplar ve antikalar var. Hediyelik eşyalar pahalı.

Minsk Hakkında Ve Minsk’te Bulunan Müzeler Heykeller Antik Tarihi Eserler

 Minsk II. Dünya Savaşı Müzesi (Belarusian Great Patriotic War Museum) Pazartesi hariç açık. Nazi işgali sırasındaki Alman-Sovyet Savaşı anısına kurulan müze, Minsk şehrinin 25 Ekim 1944 tarihinde kurtuluşunun hemen arkasından kurularak, savaş sona ermeden önce açılan ilk 2. Dünya Savaşı müzesi oldu. 1966’da taşındı, 2 Temmuz 2014’te yenilendi. Minsk’te gezilecek yerler arasında.

 Müzede 24 sergi salonu ve 142.676 nesne var. Müze personeli aynı zamanda tarih araştırmacıları. Başlıca çalışma konuları Kızıl Ordu’daki Beyaz Rus askerler, anti faşist ve partizan mücadeleler, ve Auschwitz ölüm kampı.

Müzede dünya ve savaş, II, Dünya Savaşı öncesi dünyanın durumu, savaşın başlangıcı, Beyaz Rusya direnişi, Moskova savunması, Sovyet savunma cephesi, Smolensk savaşı, 1941-1944 Nazi işgal rejimi, partizan hareketi ve anti faşist yeraltı direnişi, Sovyet halkının Avrupa’nın direnişine katılımı, Nazi Almanya’sının yenilmesi, ülkenin kurtuluşu, savaş anıları,Stalin dönemi, büyük zaferin kahramanları konulu salonlarda belgeler, emirler, günlükler, mektuplar, resimler, fotoğraflar, bayraklar, posterler, Sovyetler Birliği,Almanya, İtalya,ABD, Çekoslovakya askeri üniformaları, askeri araçlar, tanklar, silahlar sergileniyor.

 Eski adı Francyska Skaryny olan, anıtsal Sovyet binalarıyla dolu, 11 kilometre uzunluğundaki ana cadde.

Ünlü Sovyet Mimar Losif Langbard tarafından 1934’te yapılan dev bina, 2. Dünya Savaşı’nda ayakta kalan az sayıda yapıdan biri. Önünde Lenin heykeli var.

Vulica Kisialiova Caddesi 42 numarada, Niamiha metro istasyonu yakınındaki St Mary Magdeline Kilisesi (Tsarkva Svyatoj Maryi Magdaleny) Rus tarzında inşa edilmiş. 1847 yapımı kilisenin çan kulesi sekizgen.

Vulica Rakauskaja 4 (Metro: Niamiha) numaradaki kilise 1613 yılında inşa edildi ve 1871’de onarıldı. Kentin en eski kilisesi.

Kızıl Kilise olarak da adlandırılan ibadethane 1905-1910 arasında inşa edildi. Adını, kiliseyi yaptıran ailenin prematüre doğarak hayatını kaybetmiş iki çocuğundan alıyor. Kilisenin kulelerinden yüksek olanın ailenin acısını, alçak olan ikisi ise çocuklarını simgeliyor.

Eskiden ahşap bir kilise ve askeri mezarlık olan alanda bugünkü taş kilise, 1877-1878 yıllarında Osmanlılara karşı kazanılan savaşın (Osmanlı-Rus Savaşı veya 93 Harbi) onuruna inşa edildi. Nazi işgali sırasında bombalanan kilisenin kubbesi delindi ama bomba patlamadığı için ayakta kaldı. Onarımında Moskova Kremlin için Letonya’da üretim yapan fabrikanın kırmızı tuğlaları kullanıldı.

Merkezi Postane (Belposhta, Glavpochtamt) yapımına 1947 yılında başlanan, ana caddede şık bir binada. Savaş sonrası mimarinin başarılı örneklerinden.

 İngilizce Trinity Suburb denen küçük semtte savaşta yıkılmamış hoş binalar, kafeler, lokantalar ve dükkanlar var. Eski Minsk havası solumak için yürümek keyifli.

Svisloch Nehri’nde küçük bir köprüyle yürüyerek geçilen Cesaret ve Matem Adası, halk tarafından Gözyaşları Adası olarak anılıyor.1996 yılında adada “Anavatanın sınırları ötesinde ölen evlatları” adlı bir anıt dikildi. Sovyet- Afganistan Savaşı’ında ölen askerlerin anısına Y. Pavlov, N. Korolev, T.Koroleva-Pavlova, V. Laptsevich, G. Pavlov, O. Pavlov ve D. Khomyakov tarafından tasarlanan anıtta derin anlamlar taşıyan tarihi ve felsefi mesajlar var.

 Zafer Meydanı’na yakın Gorky Park 1800 yılında kuruldu. Dasha’nın gezdirdiği parkta nehir, lunapark, gökevi, buz pateni sahası var. Devlet Başkanı  Alexander Lukashenko paten kaymayı çok seviyor, kaymaya geleceği zaman parkın bu bölgesi halka kapatılıyor.

 Vulica Kamunistynaja 4 numara. 1959 yılında ABD vatandaşlığını terk edip Sovyetler Birliği’ne iltica eden Osvald, adını Alek olarak değiştirdi, Marina Prusakova ile evlendi ve burada yaşadı.

Oktyabrskaya Meydanı’ndaki 1956 yapımı Stalinist Sovyet tarzı güzel binada her yıl 700 civarı etkinlik düzenleniyor.

 Zafer Meydanı’ndaki (Victory Circus) 38 metre yükseklikte granit anıtın tepesinde 3 metrelik bir Sovyet Şeref Madayası heykeli var. Heykeltraşlar Z. Azgur, A. Bembel, S. Selikhanau ile mimarlar U. Karol ve G. Zagorski tarafından tasarlanan anıt, Sovyet Ordusu askerleri ve Beyaz Rus partizanlar anısına 1954’te dikildi.

 Geniş Stalin bulvarlardan farklı olarak daha dar ve mütevazi bir cadde.

 2002 yapımı Cumhuriyet Sarayı, Oktyabrskaya Meydanında ki ana bina. Konferanslar, kongreler ve gösteriler yapılıyor.

Başkentteki restoran ve kafe sayısı da oldukça fazla. Gençler ve yabancılar dışarıda yemek yiyecekleri zaman en çok  hamburger restoranlarını tercih ediyorlar. Birkaç tane Türk lokantası var.
Minsk heykeller, müzeler, sanat galerileri, kütüphaneler,sinema, tiyatro ve opera salonları ile kültürel açıdan zengin bir şehir.

 Minsk Hakkında ve Minsk Gece Hayatı

Minsk gece hayatı oldukça renkli ve hareketli olup, eğlence için bir çok ülkeden turist çekiyor. Şehirdeki cafe, bar, disco ve gece kulübü gibi eğlence yerleri arasında Coyote Bar, Mojito Bar, Bar 13, Blackhall Bar, TNT Rock Club, Gosti Bar, Next Club, Royal Madison Club; Dozari, The Loft, Overtime, NLO, The Black Door,  Africa adlı gece hayatı mekanları sayılabilir.  

Beyaz Rusya’da her yaz sezonu kısa aralıklı çok sıkça sağanak yağmur almakta, ve ülkede genelde gri kapalı bir gök yüzü görüntüsü hakim olmakta ; bunun sonucunda da her an hava çok güneşli iken dahi hava kötü sürpriz yaparak ; insanlar hazırlıksız yağmurlara yakalanabilmekteler ; bu duruma hazırlıklı olmanızda fayda olup; eğer mümkünse yanınızda sürekli olarak şemsiye bulundurmanız tarafımızca tavsiye edilmektedir.

Beyaz Rusya son zamanlarda Casino severler içinde farklı bir alternatif olarak ön plana çıkmayı başarmıştır.

Beyaz Rusya; Sovyetler Birliği ülkeleri içinde en güvenli ülke olup, dünyanın en güvenli ülkelerinden bir tanesi sayılmaktadır. 24 yıldır ülkeyi aralıksız aynı kişi yönetmektedir.

Beyaz Rusya; çevre temizliğine en çok önem veren ülkelerin başında bulunmakta, bu özelliği ile Dünya’da ender görebileceğimiz bir ülke olmayı başarmıştır.

Beyaz Rusya başkent Minsk’te aylık sınırsız toplu taşıma abonman kart ücretleri yaklaşık On Dolardır.

Beyaz Rusya Cumhuriyetinde hiç bir şekilde ; hiç bir noktada illegal olaylara karışmamaya özen göstermenizi misafirlerimiz adına önemle hatırlatır ; kurallara uymamız herkes için sağlıklı olacaktır.

Minsk’te her ülkenin her çeşit ülke mutfağını tadabileceğiniz restoranlar mevcuttur. Türk restoranı az sayıda olsa bulunmakta, ancak çalışan kesim için değil de okuyan kesim için pahalı gelebilmektedir. Beyaz Rusya’da yerli halk spora ve eğitimi çok sevmekte ve fazla önem vermektedirler. Beyaz Rusya müdavimleri için spor olmadan yaşayamayız mantığı hakimdir. Beyaz Rusya’da okur yazar oranı % 94 seviyesindedir.

 

About the author

Minsk Turu